Menu Hledat
Košík je prázdný
Poradíme vám:
+ 420 461 722 585
Kontaktní formulář

Mohu fasádu Stavoblock instalovat sám?

Ano. Pokud jste manuálně zručný a vybavený potřebným nářadím, můžete se pustit do práce. Na našich stránkách najdete montážní příručku. S dotazy jsme vám k dispozici, případně můžeme provést zaškolení přímo na místě realizace.

Jak se tedy montuje fasáda Stavoblock?

Nejdříve si namontujete nosný rošt. Poté přikotvíte u paty domu na Omega lišty zábranu proti hlodavcům a vložíte tepelnou izolaci, kterou připevníte k obkládané zdi pomocí talířových hmoždin. Pak přijde na řadu pokládka fasádních cihel Stavoblok. Vše je popsáno v montážní příručce.

Znamená to tedy, že budu muset každou cihlu šroubovat?

Ne. Po namontování nosných vymezovacích Omega lišt a tepelné izolace budete jednotlivé řady cihel jednoduše pokládat na sebe s tím, že se úchyty Omega lišty zaklesnou do drážky na zadní straně cihly. Cihly můžete na rošt pokládat dvěma způsoby vazeb, buď na běhounovou nebo na střih. Jednotlivé řady obkladu lze k nosné Omega liště “ZAMKNOUT“ ohnutím spodních úchytů Omega lišty bočními štípacími kleštěmi. Tímto zamezíte jakémukoliv svislému pohybu obkladu. DOPORUČUJEME UZAMKNOUT KAŽDOU DESÁTOU A POSLEDNÍ ŘADU /ukončovací/. V případě zamčení se cihly nasouvají ve vodorovném směru na úchyty Omega lišty. Při kladení cihel na stěnu střídejte vždy cihly z různých balení. Dosáhneme tak lepší stejnobarevnosti. Pomocí vodováhy provádějte v průběhu montáže kontrolu rovinnosti. Je důležité, aby byly cihly kladeny správě kvůli zabránění zatékání dešťové vody do fasádního pláště. Cihly pokládejte tak, kde horní část cihly tvořila pero a spodní část drážku.

Má každá cihla závěsné drážky?

Ano, každá cihla má na svých „zádech“ dvě drážky tvořící rybinu. Tato pozice drážek je charakteristickým znakem pro celou skupinu výrobků Stavoblock.

Jak se kotví vymezovací lišty Omega?

Lišty Omega se kotví na stěnu svisle, osově od sebe 470 mm pomocí stavitelných úhelníků. Úhelníky se kotví ke stěně pomocí hmoždinek Mungo 10x100mm se šroubem s 6-hrannou hlavou ve vodorovné rozteči 900 mm a menší. Spojení lišt Omega se provádí pomocí spojky a dvěma šrouby M6x12 s límcovými maticemi. Šrouby se lehce dotáhnou a lišty se silou od sebe odtáhnou. Poté se utáhnou matice šroubů na pevno. Zajistíte si tak konstantní rozteč mezi lištami, která by měla být 4 mm. Stavitelné úhelníky slouží k potřebnému svislému a vodorovnému vyrovnání nosného roštu a zajišťují dostatečnou stabilitu vymezovacího roštu. Jejich rozměr je dán tloušťkou použité izolace a požadavkem odsazení fasády Stavoblock od stěny.

Mohu použít také dřevěné vymezovací lišty?

Ne. Dřevěné lišty se pro montáž fasád Stavoblock nikdy nepoužívají.

Co dělat, když se cihla poškodí v ploše obložené zdi?

Cihly lze vyměnit bez demontáže vedlejších cihel. Opatrně poškozenou cihlu vysekáme např. ostrým sekáčem. Vybereme veškeré úlomky rozbité cihly z opravovaného místa. Potom vezmeme novou cihlu, lehce přizvedneme vrchní řadu cihel a novou cihlu vsadíme na původní místo. V případě, že se jedná o tzv. uzamčenou cihlu, musíme pomocí kleští ohnout spodní zobáček na Omega liště směrem ke zdivu, abychom mohli cihlu zavěsit na horní úchyty. Někdy je vhodnějším způsobem provést výměnu poškozené cihly od nejbližšího rohu. Opatrně demontujeme rohovou cihlu v řadě poškozeného kusu a pak již jen boční obklad posuneme na chybějící místo a zbývající část doplníme.

Mohou se z povrchu cihly uvolňovat drobné části materiálu ?

Ano. Tento jev může nastat u všech výrobků se štípanou povrchovou úpravou pohledové plochy. Při štípání výrobků dochází na pohledové ploše vlivem štípacích nožů k popraskání (štípnutí) jednotlivých zrn v rovině lomu výrobku. Tyto uvolněné částečky a zrna pak zůstávají uzavřeny mezi dvěma pohledovými plochami výrobku. V průběhu montáže a po montáži pak lze zaznamenat jev, kdy povrch výrobku se jakoby drolí a práší. Nejedná se o vadu výrobku, jde o uvolněné částice po výrobním procesu štípání. Působením povětrnostních vlivů na fasádu (déšť, vítr) je povrch cihel zbaven od těchto uvolněních částic.

Jaká je údržba fasády, musí se natírat?

Ne, už nikdy nebudete muset svoji fasádu natírat. Pouze v případě potřeby provedete její omytí vodou.

Mohu pro kotvení lišt použít kombivruty?

Ano, můžete. Kombivruty M6 x 80 se používají pro takzvané „těsné“ obložení stěny, kdy vzdálenost mezi zadním lícem cihly Stavoblock a stěnou je pouhých 10 až 40 mm. Pro vyrovnání lišt a její fixaci se použije jednoduše nízkých matic M6.

Mohu použít cihly Stavoblock do interiéru?

Ano, samozřejmě že můžete. Při instalaci postupujte dle montážního návodu nebo obklad nalepte na kontaktní stavební lepidlo.

Nenašli jste odpovědi na vaše dotazy?

Zavolejte nám, navštivte nás nebo vyplňte formulář a my vám v nejbližší době odpovíme.

Napište nám

Zavolejte nám +420 461 722 585
Navštivte nás Lezník 133, 572 01 Polička
Kontaktujte nás