„Po každé zimě čistíme zašlou terasu pod vzrostlými břízami. Zetlené listí zanechává hnědé stopy na velkoformátové bílé dlažbě. Nepoužíváme chemii, stačí vysokotlaká voda, a povrch výrazně prokoukne. Plevel i mech mezi spárami odstraňujeme ručně, což je sice náročnější, ale ekologické a šetrné.“ říká majitel firmy Stavoblock Ing. Zdeněk Křivinka
Mechanické čištění
Klasický postup je jedním z nejosvědčenějších. Ideálně po zimě je dobré očistit plochu pomocí vysokotlakého čističe, tzv. vapky. I když se zdá, že je dlažba nezničitelná, je důležité nastavit tlak tak, aby nedošlo k poškození povrchu nebo vyplavení zásypového písku ze spár. Můžete také použít speciální nástavec na dlažbu tzv., Patio cleaner, který zajistí rovnoměrnější čištění.
Téměř každou dlažbu lze čistit vapkou
Pod betonovou dlažbu Tri-lock doporučujeme vkládat geotextilii, která výrazně zabrání prorůstání trávy a nežádoucích rostlin.
Když je potřeba chemie
Další možností je čistit zašlou dlažbu chemicky. Vysoce účinná je směs octa, vody a jedlé sody. Ocet a vodu smíchejte v poměru 1:1, aplikujte na dlažbu a poté posypte jedlou sodou. Nechte proběhnout šumivou reakci, která uvolní zašlou špínu. Po 30 minutách vydrhněte povrch kartáčem a opláchněte vodou.
Můžete také použít chlorové čističe, vroucí vodu na plevel nebo speciální prostředky, které jsou dostupné na našem trhu. Firma Remei například nabízí řadu přípravků, od odstraňovačů lišejníků až po mastné olejové skvrny.
Jednou provždy
Pro dlouhotrvající ochranu povrchu lze dlažbu ošetřit impregnačním nátěrem. Nátěr uzavírá póry dlažby a zabraňuje pronikání nečistot. Obsahuje také fungicidní přísady, které brání růstu plevele, mechu a lišejníků. Je však třeba vzít v úvahu, že povrch změní vlastnosti, bude neprodyšný, lesklý a kluzký. Pro plochy s větším výskytem vody, jako jsou, okolí bazénů, schody, cesty pro pěší, doporučujeme protiskluznou impregnaci.I mezi spárami velkoformátové betonové dlažby, která je chráněná geotextilií se někdy objeví plevel
Ať už máte kolem domu novou venkovní dlažbu, nebo tu, která sčítá desetiletí, s lehkou pravidelnou údržbou ji můžete výrazněprodloužit původní vzhled. Pokud má dlažba už několik desítek let za sebou, je možné ji osvěžit, ale je také fajn přijmout přírodní patinu, kterou časem získala.
Když je plevel šperkem
Ne vždy je prorůstající zeleň nežádoucí. "Setkáváme se se zakázkami, kdy investor vyloženě požaduje, aby betonová pojezdová plocha prorůstala mechem či trávou," říká Ing. arch. Šárka Křivinková ze společnosti Stavoblock."Beton je sám o sobě poměrně surový materiál, ale když se zjemní rostlinami, vypadá mnohem lépe. Tento koncept využíváme především v návrzích opěrných zdí, které doplňujeme okrasnými i užitkovými rostlinami."
Betonovou dlažbu lze využít atraktivně