Menu Hledat
Košík je prázdný
Poradíme vám:
+ 420 461 722 585

Vzduchová metoda je založena na odvádění vlhkosti z konstrukce pomocí přirozeně nebo nuceně proudícího vzduchu do ovzduší. Vzduchové dutiny najdeme na mnohých budovách jako původní opatření. Byly často kombinované s přirozeným odvětráváním prostorů. Tato metoda je historicky nejpoužívanější, je známá již od starověku a je účinná a funkční až dodnes.

20241

Již ve starověkém Egyptě se setkáváme se vzduchovými větracími šachtami v pyramidální architektuře. Hrobky faraonů, největší stavby v historii ještě z období před naším letopočtem (Sahuree v Abusíru, Cheopsova pyramida). Dodnes není přesně zřejmý účel šachet. Lze se jen domnívat, zda byl funkční či spíše duchovní. Jedno je ale jisté, realizace byla na tehdejší dobu velmi komplikovaná a obtížná.

Geniální stavba u nás

20249
Jedna z významných staveb v České republice, která využívá proudění vzduchu jako izolaci proti vlhkosti je neogotická Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně (stavitel Franz Damasus Deworezky).
Jde o stavbu s unikátním technickým řešením,  postavenou mezi lety 1847-1877. Samotná hrobka se nachází pod úrovní hladiny rybníka Svět. Přesněji řečeno - podlaha krypty je 1,5 m pod hladinou rybníka. Kolem ní je vybudován náročný odvodňovací systém a vzduchový kanál široký 60 cm a hluboký 2 m. Kanál odvádí spodní vodu do nedalekého Opatovického rybníka, navíc jím neustále proudí vzduch. To má za efekt, že čím je v létě venku vyšší teplota, tím je dole v kryptě větší chlad.

Možnosti odvětrání spodní stavby pod úrovní terénu

20250
Fasádní vzduchové dutiny

  • aktivně odvětraná vzduchová mezera - odvod vlhkosti je zajištěn proudícím vzduchem. Min. šířka dutiny 1,5 cm.
  • uzavřená vzduchová mezera - odvod vlhkosti prochází skrze fasádní plášť. Fasádní skladba musí být s prodyšných materiálů. Dutina je ve spodní části utěsněna a neproudící vzduch slouží jako izolant.


    20262

Autor: ŠK

Kontaktujte nás